Skauting

Co je to skauting?

Existuje spousta charakteristik a definic, co je skauting. Ty si můžete přečíst např. na oficiálních stránkách Junáka – svazu skautů a skautek ČR. Pro každého, kdo je členem skautského hnutí, ať vlče či světlušku, skautku či skauta, rovera či rangers, má však skauting svou konkrétní podobu, význam a smysl. Znamená pro něj konkrétní zážitky, příběhy, místa, lidi. Na otázku „Co pro Tebe znamená skauting?“ jsme se zeptali našich členek a vedení. Některé z odpovědí si můžete přečíst níže a popřípadě se nad touto otázkou sami zamyslet.

Co pro tebe znamená skauting?

(Anonymní odpovědi z tábora 2021)

Zábavu 🙂

– světluška

Lásku ke všemu živému. Naučila jsem se spoustu nových věcí.

Všechno.

– skautka

Dobro, radost, pravdu a lásku.

Šmrnc.

– vedení

Kamarádi, radost, dobrodružství, zážitky na celý život.

– skautka

Skauting pro mě znamená spoustu rituálů a zážitků, na které do konce života nezapomenu. Bez něj bych byla poloviční.

Životní styl.

– skautka

Chvíle, kdy můžu být sama sebou (a trochu si u toho zablbnout :-))

Kdo je kdo ve skautu?

Skauti se ve své organizaci dělí do různých kategorií. Nejmladší jsou světlušky (holky) a vlčata (kluci), starší skautky a skauti, následují rangers a roveři a nakonec činovníci a oldskauti. Činnost každé věkové kategorie ve skautu je odlišná, jiný program je připravován pro světlušky a vlčata, jiný pro skautky a skauty, roveři a rangers (zkráceně R+R) se mohou sdružovat v roverských kmenech jako „členové“, nebo fungovat jako vedoucí v oddílech. Podobně jako s R+R je to s ještě staršími – oldskauty a činovníci jsou pak ti, kteří zastávají funkce vedoucích či jejich zástupců v oddílech i vyšších organizačních jendotkách. Zkrátka jednoduché to tak úplně není – mrkněte se proto na ně trochu zblízka.

BENJAMÍNCI

• holky a kluci ve věku 5-7 let
  • krojové označení: žlutý šátek, žlutá šňůrka
  • Benjamínci jsou nejmladší výchovná kategorie, která se ve skautu již v předškoláckém věku učí vycházet s dalšími dětmi, rozvíjet přirozenou zvídavost a představivost nebo se zabavit venku v přírodě
  • Program benjamínků se skládá především ze spousty pohybových her, tvoření, plnění zábavných úkolů či čtení

SVĚTLUŠKA, VLČE

• holka (světluška) nebo kluk (vlče) ve věku 6-10 let
  • krojové označení: žlutý šátek, žlutá šňůrka
  • Symbolický rámec světlušek: Kouzelná lucerna
  • Symbolický rámec vlčat: Kniha džunglí
  • Světlušky se řídí zákonem světlušek a vlčata zákonem vlčat. Světlušky si mohou splnit slib světlušek a vlčata slib vlčat. Mohou si také plnit odborky (světýlka).
  • Většina nováčků přijde do skautu ve věku světlušky nebo vlčete. Prostřednictvím her se setkávají se základními skautskými znalostmi a dovednostmi a jsou vedeni ke kamarádství a dobrému chování.
  • Světlušky a vlčata mohou každé dva roky změřit své síly v Závodě světlušek a vlčat.

SKAUTKA, SKAUT

• holka nebo kluk ve věku 11-14 let
  • krojové označení: hnědý šátek, zelená šňůrka
  • Symbolický rámec (stezka): Cesta živlů – Cesta země, Cesta vody, Cesta vzduchu a Cesta ohně
  • Skautky a skauti se řídí skautským zákonem a mohou si splnit skautský slib. Mohou si také plnit skautské odborky a odbornosti.
  • Skautky a skauti mohou každé dva roky změřit své síly ve Svojsíkově závodě.

ČINOVNICE, ČINOVNÍK

• dospělý/á, který/á se věnují činnosti ve vedení oddílu a u vyšších organizačních jednotek
  • krojové označení: hnědý či šedý šátek, bílá šňůrka
  • Činovníci se zabývají vedením dětí a zajištěním fungování skautské organizace. Předpokladem k jejich činnosti je složení různých kvalifikačních zkoušek a absolvování kurzů.
  • Činovníci si mohou splnit činovnický slib.

RANGERS, ROVER

• holky a kluci ve věku 15-18 let
  • krojové označení: hnědý šátek, červená šňůrka
  • Roveři a rangers (zkráceně R+R) většinou fungují při vedení oddílů jako rádci a rádkyně. Mohou se také sdružovat v roverských družinách (v rámci oddílu) nebo roverských kmenech (R+R z několika oddílů) jako „členové“, kde je pro ně připravován program.
  • Roverský věk je věk dospívání a velkého pokroku v osobním rozvoji. Je to doba, kdy skaut začne poznávat nové přátele ze skautského prostředí za hranicemi vlastního oddílu a účastnit se větších akcí a tím tak získá na skauting nový pohled.
  • R+R se řídí roverským heslem Sloužím.

OLDSKAUTKA, OLDSKAUT

• Skautky a skauti starší 21 let
  • krojové označení: hnědý či šedý šátek, tmavomodrá šňůrka
  • Oldskauti nepůsobí při vedení dětských oddílů, ale sdružují se v oldskautských kmenech.