Pravidlo 4 výprav

Vážení rodiče,

v našem oddíle máme tzv. „pravidlo čtyř výprav“, které zní:

„Požadujeme, aby se každá členka za školní/skautský rok zúčastnila alespoň 4 výprav.“

Proč existuje „pravidlo čtyř výprav“?

Během posledních let jsme v našem oddíle zavedly takzvané „pravidlo čtyř výprav“, tedy podmínku, že každá členka našeho oddílu se ročně musí zúčastnit nejméně čtyř výprav. Nezáleží přitom na tom, zda se jedná o jednodenní výlet, oddílové odpoledne nebo vícedenní výpravu s přespáním.

Vznik tohoto pravidla měl hned několik důvodů, v tomto krátkém, ale důležitém textu se Vám pokusíme vysvětlit aspoň několik hlavních.

I přesto, že se naše členky scházejí každý týden na družince a může se tedy zdát, že se vídají „až-až“, jsou výpravy důležité. Oproti družinkám se na výpravách sejdou všechny věkové generace oddílu, od nejmladších myšek (věkově nejmladší oddílová družina), po to nejvysloužilejší aktivní vedení, které už družinky nevede a nemá tudíž s dětmi kromě výprav a tábora jiný kontakt. Skaut totiž není „obyčejný“ kroužek, je to především různorodá komunita a v komunitě je důležité, aby se její členové navzájem znali a byli schopni spolupracovat.

Je také důležité zmínit, že vedení oddílu, které výpravy organizuje, si dává na programu vždy záležet a bohužel se v minulosti již párkrát stalo, že toto úsilí přišlo vniveč, když na výpravu dorazilo velmi málo dětí. Tento problém se nám sice podařilo víceméně podchytit díky včasnému nahlašování dětí na výpravy, zároveň jsme tím ale zjistily, že některé děti se výpravám často vyhýbají.

Samozřejmě si uvědomujeme, že některé děti mají problém trávit delší čas bez rodičů, proto jsme ale usilovně přemýšlely nad schůdným množstvím „povinných“ výprav pro všechny z našich členek. Čtyři výpravy za deset měsíců se nám zdálo, a stále zdá, jako velmi optimální číslo. Výpravu pořádáme minimálně jednou za měsíc, jedná se tedy o méně než polovinu z celkového počtu. Chápeme také, že je potřeba, aby Vaše dcera trávila o víkendu čas se svou rodinou a přáteli mimo skaut, a proto na začátku každého pololetí vytváříme plán výprav, abyste s nimi mohli v budoucnu počítat a mohli si tak naplánovat rodinné a jiné osobní záležitosti tak, aby Vaše dcera mohla trávit čas i na výpravách se svým oddílem.

Pokud se ale vrátíme k problémům týkajících dětí, popř. i rodičů, které mají problém s délkou výprav je do ročního plánu zařazeno dostatečné množství kratších výprav (jednodenních). Stejně tak jsme vždy ochotné domluvit se na případném dřívějším vyzvednutí nebo pozdějším příjezdu dcery na výpravu vícedenní, a zkrátit tak dobu, kterou stráví mimo domov. (Předem upozorňujeme, že brzké odjezdy/pozdní příjezdy mohou narušit chod výpravy a jedná se tedy spíše o výjimku než o způsob, jak řešit každou z vícedenních výprav)

Vždy je také možné s námi komunikovat o dceřiných důvodech neúčasti na výpravách (dlouhodobý pobyt v zahraničí/dlouhodobá nemoc/jiné zdravotní problémy/atd.) a individuálně se domluvit na dalším postupu.

Nakonec bychom rády zmínily, že během výprav děláme vše proto, abychom pro Vaše dcery vytvořily příjemné a bezpečné prostředí. Pokud je ale něco, co můžeme udělat pro to, abyste k nám získali Vy nebo Vaše dcery větší důvěru, nebojte se ozvat a my se Vám vždy pokusíme vyjít vstříc.

Oddílové vedení